SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Diş Sağlığı ile İlgili En Sık Sorulan Sorular
 • Diş fırçalamaya başlama yaşı kaçtır?

  Çocuklar 3-4 yaşına geldiklerinde diş fırçalamaya başlamalıdır.

  Diş fırçamı ne zaman değiştirmeliyim?

  Diş fırçası normal olarak günde üç kere kulanılmış ise altı ayda bir değiştirlmelidir.

  Takma çıkma protez kullanmak istemeyenler için daha başka alternatifler var mıdır?

  Günümüz diş hekimliğinde implant uygulamaları (kemiğe vida) ile takma çıkma protez kullanma mecburiyeti ortadan kalkmıştır.

  Dişleri uyuştururken kullanılan iğnenin vücuda herhangi bir zararı var mıdır?

  Dişleri uyuşturmak için kullanılan ilaçlar, hastalıklarda kullanılan her ilaç gibi gerekli dozdan fazlası kullanılırsa zararlı olabilir. Geliştirilen son jenerasyon uyuşturucuların etkileri çok daha azaltılmıştır. Bir seferde 7 adet uyuşturucu iğne yapılabilir ve vücudu uyuşturma etkileri yoktur.

  Günde üç kez diş fırçalamak gerekir mi?

  Uzmanlar tarafından ideal sayı üç olarak belirtilmiştir (sekiz saatte bir), ancak sabah, akşam iki kez fırçalamak da yeterli olabilir. Genelde sayı değil fırçalamanın iyi yapılması daha önemlidir.

  Diş iltihaplanmasına antibiyotik kullanmak doğru mudur?

  Antibiyotik kullanımı bir tedavi yöntemidir ve bu tedaviye doktor karar vermelidir, danışılmadan kullanılmamalıdır./p>

  Acısız ve ağrısız tedavi mümkün müdür?

  Ağız içindeki tedaviler anestezi sonrasında (uyuşturma ile) tamamen acısız ve ağrısız olarak gerçekleştirilir.

  Diş taşı temizliğinin dişlere zararı var mıdır?

  Doğru ellerde, doğru yöntemlerle yapıldığında herhangi bir zararı yoktur.

  Her ağrıyan diş çekilir mi?

  Kesinlikle hayır. Ağrının sebebi çürük ise kanal tedavisi veya dolgu ile diş kurtarılmaya çalışılmalıdır.

  Çocuklar kaç yaşında itibaren diş hekimine götürülmelidir?

  3-4 yaşından itibaren diş hekimi kontrolü gerekmektedir.

  Kırık dişin tedavisi var mıdır, yoksa çekilir mi?

  Her kırık diş çekilmez, değişik tedavi yöntemleri ile (dolgu veya kaplama) diş kurtarılabilir.

  Hassasiyet olan dişlere ne yapılır?

  Hassasiyetin sebebi çürük ise dolgu yapılır, diştaşları ise diştaşı temizliği gerekmektedir.

  Estetik dişlerim olsun istiyorum ama dişlerim küçültülmesini istemiyorum, başka bir uygulama şekli var mı?

  Estetik çok geniş kapsamlı bir kavramdır, lamineyt kaplamalar beklentilerimize en uygun olarak dişlerin küçültülmesine gerek kalmadan yapılabilir.

  Protezin akşamları ağızdan çıkarılması gerekir mi?

  Uzmanlar tarafından dokuların dinlenmesi için protezlerin tüm gün ağızda durmaması tavsiye edilmektedir, isteğe bağlı olarak protezin çıkarılması gündüz veya gece olabilir.

  Her yirmi yaş dişinin çekimi yapılmalı mıdır?

  Her yirmi yaş dişi çekilmez, diş tam olarak çıkmışsa ve çürük yoksa çekilmesine gerek yoktur.

  Kanal tedavisi nedir, neden yapılır?

  Eğer çürük sinirlere kadar geldiyse sadece dolgu yapmak yeterli olmaz, bununla birlikte dişin kökünde bulunan sinirlerin çıkarılıp bu kanalların da doldurulması gerekmektedir.

  Yaşlanınca tüm dişleri çektirip protez yaptırmak doğru değil midir?

  Protez kullanmak çok kolay bir olay değildir, ağızda hareketsiz durması zordur, bu sebeple ağızda kalan her diş protezi tutarak protezin oynamasını engelleyeceğinden tüm dişleri çektirmek kesinlikle tavsiye edilmez.

  Kabuklu yemişlerin dişle kırmanın ne zararı vardır?

  Dişlerimizde doğadaki her cisim gibi kırılabilir bu sebeple kabuklu yemişleri dişle kımak tavsiye edilmez.

  Dolgu yapılan diş yine çürür mü?

  Eğer yeterli derecede fırçalanmazsa dolgu yapılan diş tekrar çürüyebilir, bununla beraber her dolgunun bir ömrü olduğu unutulmamalıdır.

  Karbonatla fırçalamak dişleri beyazlatır mı?

  Bir miktar beyazlatır, fakat bu tür bir temizleme dişlerde aşınmaya sebep olur.

  Kalıcı diş beyazlatma diye bir şey var mı?

  Hekim kontrolünde yapılan beyazlatma yöntemleri kalıcıdır. Dışarıdan alınarak uygulananlar zamanla geri dönen, geçiçi diş beyazlatma yöntemleridir.

  Sıcağa ve soğuğa karşı duyarlı dişler için hekime gitmek gerekir mi?

  Kesinlikle hekim kontrolü gerekmektedir.

  Çekimden sonra mutlaka tedavi gerekli mi?

  Çekim sonrası, çekilen dişe komşu dişler bu boşluğa doğru hareket ederler ve diş dizisi bozulur, bu sebeple bu boşluğun köprü veya implant (kemiğe vida) ile restore edilmesi gerekir.

  Tüm dişlerin yaşam boyu ağızda kalması mümkün değil mi?

  Tüm dişler, düzenli olarak bakımı yapılırsa, hekim tarafından diş kayıpları da önlenirse yaşam boyu ağızda kalabilir.

  Sağlıklı bir ağız için neler yapılmalı?

  Günde üç kere diş fırçalamanın yanı sıra düzenli olarak diş ipi kullanılarak dişlerin temizliği sağlanmalı ve bununla beraber oluşabilecek sorunlara en kısa zamanda müdahele edilebilmesi için altı ayda bir düzenli kontrole gidilmesi tavsiye edilmektedir.

  Porselen diş kırılır mı?

  Porselen dişlerde çatlayabilir veya kırılabilir, bu dişleri de kullanırken doğal dişlerimiz gibi dikkatli olmalıyız.

  Hangi durumda porselen diş yapılır?

  Dişin gövdesinde aşırı madde kaybı söz konusu ve bu bölge dolgu ile telafi edilemiyorsa porselen diş yapılır. Bununla beraber estetik amaçla da porselen diş yapılabilir.

 • Dişlerim ne kadar beyazlar?
 • Doğal dişlerinizin her biri farkı renk tonundadır. Köpek dişleriniz hepsinden daha koyu tondadır. Ön grup kesici dişleriniz daha açık,azı dişleriniz ise köpek dişi ile kesici dişleri arasında bir renktedir. Beyazlatmada amaç kişisel doğal beyazlığı yakalamaktır. Kullanılan maddeler tanıtılırken 8-10 ton arasında dişlerinizin renginin açıldığı söylenir. Günümüzde mükemmel sonuçlar alınabilecek teknikler gelişmiştir. Herkesin diş yapısı ve rengi farklı olduğu için tek tip bir beyazlatma sonucu elde edilmez. Bu da zaten istediğimiz bir sonuçtur

 • Beyazlatma yapılırken ağrı duyar mıyım?
 • Diş hekimliğinde çağdaş tedavi anlayışını benimsemiş bir kurum olarak Minepol, diş estetiği, diş bakımı ve tedavileri konusunda hastalarına hizmet sunmaktadır. Dt. Özlem Ersöz yönetiminde gerçekleştirilen diş hekimi uygulamaları, özel klinik ortamında, hijyenik şartlar esas alınarak yürütülmektedir. Tedavi sürecinde hizmet anlayışının sürekliliğini ilke edinen Minepol, insan faktörünü daima ön planda tutmaktadır. 

  Yaşam tarzımızda gerçekleşen dönüşümle birlikte, gündelik hayatlarımızda yer edinen estetik algısı, kişinin fiziksel görünümüne bakış açısını da değiştirmiştir. Özellikle duygu aktarımını yoğun şekilde sağlayan yüz hatları, estetik görünümün önem kazandığı odak noktası haline gelmiştir. Bu nedenle; genel vücut ve yüz estetiğinin ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş estetiği de son yıllarda daha geniş talep görmektedir.

  Minepol olarak önceliğimiz, estetik diş hekimliğinde yükselen trendleri takip ederek hastalarımızın istek ve beklentilerine uygun çözümler sunmaktır. Modern teknoloji ile donatılmış kliniğimizde, sağlığınızı doğallıkla buluşturmayı, gülüşünüze değer katmayı önemsiyoruz.

 • Hassas dişlerin nedenleri nelerdir?
 • Dişin koruyucu mine tabakasının altında, “dentin” adı verilen son derece gözenekli bir tabaka yer almaktadır. Dentin tabakasının içinde binlerce mikroskobik tübül bulunmaktadır. Dentin açığa çıktığı zaman, dentin tübülleri içindeki sinirler soğuk yiyecek ve içecekler gibi tetikleyici faktörlere karşı savunmasız hale gelebilir ve kısa süreli ani bir sızıya neden olabilir.

 • Diş hassasiyeti nedir?
 • Tüketiciler tarafından genellikle “diş sızısı”, “diş ağrısı” ya da “hassas dişler” olarak tarif edilen diş hassasiyeti, en çok sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecekleri tüketirken meydana gelir. Ayrıca, tatlı ya da ekşi yiyecek ve içecekleri tüketirken ya da dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı soğuk suyla çalkalarken de rahatsızlık hissedebilirsiniz. Birçok yetişkin, sadece zaman zaman diş hassasiyetinden şikayetçi olur. Bazı yetişkinler ise, kronik ağrılar çekmektedir. Diş hassasiyeti, farklı bir diş probleminin de göstergesi olabilir. Diş hassasiyeti konusunda lütfen diş hekiminize danışınız.

 • Bebeğin diş sağlığı için alınması gereken önlemler var mıdır?
 • Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Diş sağlığı için protein,A vitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler) C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyum (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler)’dan zengin gıdaların yeterince alınması gerekir. Bunun yanısıra bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığının yanısıra genel vücut gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilecektir. Bebeğin diş sağlığı konusunda bilgili olmak, çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasında ilk basamaktır. Bebeğin diş bakımı ve beslenmesi ile ilgili bilgi edininiz.

 • Hamilelik döneminde diş röntgeni zararlı mıdır?
 • Bu dönemde tedavi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film alınabilir.Her ne kadar dişhekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir.Yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak gerekir.

 • Hamilelik sırasında yapılmaması gereken işlemler var mıdır?
 • Genellikle acil olmayan işlemler de hamilelik sürecinde yapılabilir. Ancak herhangi bir diş tedavisi için en uygun zaman 4. ve 6. aylar arasıdır. Şiddetli ağrının eşlik ettiği acil durumlarda tedavi hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Anestezi ve ilaç verilmesini gerektiren durumlarda jinekolog ile irtibat kurulmalıdır. Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılmalıdır.

 • Dişhekimine ne zaman gitmelidir?
 • Hamilelik planlanıyorsa veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa dişhekimi ziyaret edilmelidir. İlk 3 aylık dönemde temizlik yapılması uygundur. Dişhekimi hamileliğin kalan dönemi için bir tedavi takvimi hazırlayacaktır. İkinci 3 ayda da ağız dokularında meydana gelen değişikliklerin ve ağız bakımının etkinliğinin değerlendirilmesi ile birlikte tekrar temizlik önerilebilir. Duruma göre üçüncü 3 aylık dönemde de tekrar randevu verilebilir fakat tüm bu seanslar mümkün olduğunca kısa süreli olmalıdır.