Bonding - Lamina


Bonding, adı üzerinde bir malzemeyi dişe yapıştırmaktır. Eğer kişinin dişlerinde küçük aralıklar varsa ufak tefek şekil bozuklukları varsa dişleri hiç kesmeden bonding malzemesi ile dişlerin üzerine ekleyerek yapabiliriz. Hekim adeta bir heykeltıraş gibi hastanın ağzında çalışarak dişlere yeniden şekil verebiliyor peki bonding ’in en büyük avantajı ne, hiç bir kesme yapmıyorsunuz. Sık görülen durumlardan biri dişlerin arasının aralık görünmesi dişlerinin arasında aralık olan bireyler dişlerini kestirmeden kaplama yaptırmadan bonding uygolaması ile bu aralığı yarım saat gibi kısa bir sürede kapatabilir. Ayrıca dişleri gereğinden kısa olan bireyler yaşlı gözüküyor veya konuştuğunda güldüğünde dişleri görünmüyorsa bu kişiler yine bonding uygolaması ile dişleri biraz daha uzatılarak daha dinamik daha görsel güzel ve estetik bir uygolama elde edilir veya dediğim gibi ufak tefek çarpışıklık durumunda bonding uygolaması yapılabilir durum daha da büyüdüğünde lamineler ve porselen kronlar uygolamasına geçilir.

Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kollanılan malzemeler (mikrofil ajanlar), doğal dişin dış yüzeyine tutturolarak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.

Bonding, günümüzde en çok ve en son uygolanan koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir.

Bonding sistemini uygolanırken ağrı hissedilmez; Pek çok durumda, dişi uyuşturmaya bile gerek duymadan bu işlem uygolanabilir.

Doğal görünür;  Estetik diş hekimliğinde yetkin bir diş hekimi tarafından yapıldığında doğal görünür.

Adeziv sistem uygolanan dişlerde zamanla renk değişimi olur mu?

Mikrofil ajanlar, en ileri tekniklerle elde edilmiş olup, hemen hemen diş yapısıyla aynı özellikler taşırlar ve ancak normal dişler kadar renk değiştirirler. Yüzey pürüzlülüğü, cilalama ile en aza indirildiğinde lekelenmeye karşı dayanıklılığı artar. Dış faktörlerin sebep olduğu (sigara, çay, kola, kahve vb.) olası lekelenmeler ise, rutin diş muayenelerinde giderilebilir.

Bu sistemin uygolandığı dişler özel bir bakım gerektirir mi? 

Bu konuda bazı sınırlamalar mevcuttur. Çok sert nesneleri (buz, şeker gibi) ısırmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tırnak yeme gibi olumsuz alışkanlıklardan uzak kalınmalıdır.

Bir adeziv sistemin ömrü ne kadardır?

Bu süre, kollanılan malzemenin kalitesine ve diş hekiminin becerisine bağlıdır. Son teknoloji ile üretilen malzemelerin ömrü 5 ila 10 yıldır. Bonding (adeziv sistem) uygolanmış bir dişe, daha sonra yeniden bir bonding işlemi yapılabilir.

Bonding uygolaması  pahalı mıdır?

Genellikle diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir. Ücreti belirleyen faktör, kollanılan malzeme ve seçilecek tedavi türüdür.

Bonding Uygolama süresi ne kadardır?

Size, güzel ve kendinizden emin bir gülümseme sunacak olan bu işlem için pek çok kez bir seans (15 dk. – 1 saat) yeterlidir. Uygolanacak seans sayısı, yapılacak işleme göre değişir.

Bonding herkese uygolanabilir mi?  

Evet! Hemen hemen bütün yaş gruplarına bu tedavi metodu uygolanabilir. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, yetişkinler ve yaşlılar görünüşlerini ve gülümsemelerini bu metot sayesinde daha da güzelleştirebilirler.

Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum akıllı seramikler, vücudumuzla biyo uyum ve doğal görünüm sağlarlar. Yüksek teknoloji ürünü olan ve dayanıklılığını uzay mekiklerinde ısı kalkanı, spor arabalarda fren diski olarak kanıtlamış olan 

Zirkonyum oksit şimdi diş hekimleri tarafından kollanılmaktadır. Zirkonyum akıllı seramikleri uygolamasıyla diş hekimliği için geliştirilen bu teknolojik seramiğin protesttik tedaviye katkısı büyüktür.

Zirkonyum Porselen Esaslı Kron ve Köprü Uygolamaları

Bu sistemde metal yerine yapı malzemesi olarak zirkonyum kollanılır. Yapılan çalışmalar diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumloluğu ve doğallık konolarında bugüne kadar olaşılan en yüksek performansın elde edildiğini göstermiştir.

Tamamen manüpolatif becerinin bilgisayar destekli teknoloji ile birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir yöntemdir. Klinikte elde hazırlanmış diş preperasyonları laboratuvarda özel yöntemlerde şekillendirilir ve özel bir cihaz yardımıyla lazer tarama sitem ile okunur. Bu bilgiler cihazın şekillendirme bölmesine aktarılıp kuron veya köprünü bilgisayar tarafında işlenilir.

Böylece zirkonyum oksit alt yapı oluşmuş olur. Bu alt yapının üstü özel porselenler ile kaplanılır. Böylece ışığı geçiren (neon efektli), oldukça dayanıklı, estetik, doğal görünümlü kuron ve köprüler elde edilmiş olur. Sistemin en büyük avantajı olaştığı çok yüksek dayanıklılıkla porselenleri artık köprülerde de kollanılabilir hale getirmesidir.Estetik Diş dolgoları (kliniğimizde amalgam dolgu tercih edilmemektedir)Tamamen manüpolatif becerinin bilgisayar destekli teknoloji ile birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir yöntemdir. Klinikte elde hazırlanmış diş preparasyonları laboratuvardan özel yöntemlerde şekillendirilir ve özel bir cihaz yardımıyla lazer tarama sitem ile okunur. Bu bilgiler cihazın şekillendirme bölmesine aktarılıp kuron veya köprü bilgisayar tarafında işlenilir.

Porselenin kırılgan yapısından dolayı kron ve köprü tüm kaplamalarda porselenin sağlamlığını arttırmak için alt yapı olarak sert ve dayanklı bir madde kollanma zorunloluğu vardır. Zirkonyum desteklilerde bu madde zirkonyum alaşımından meydana gelmektedir.

Zirkonyum  Nerelerde Kollanılabilir?  

  1. Tek diş kuron restorasyonları
  2. 3-6 üyeli (anatomik uzunluğu 38 mm.ye kadar olan) köprüler
  3. İmplant üstü kron-köprü çalışmaları

Zirkonyum Diş

Şu ana kadar zirkonyum oksit çok sert bir malzeme olduğundan zor işleniyordu ve bu yüzden protez olarak kollanımı çok zordu. Ancak yapılan son çalışmalarla bu sert ve dayanıklı malzeme ağızda kollanılabilir hale getirildi.

Diş hekiminizin belirttiği özelliklere göre yeni dişinizin bir modeli diş laboratuvarında yapılır. Bu model yardımıyla bilgisayar kontrolünde zirkonyum oksit kuron veya köprünüz üretilir.

Daha sonra dişinizin doğal rengine uyması için, yapılmış olan zirkonyum oksitte seramik kaplama uygolanır. 

Zirkonyum akıllı seramikleriyle diş restorasyonu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, lütfen diş hekiminizle görüşünüz.

Metal Desteksiz Zirkonyum Esaslı Köprüler

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kollanılır. Sistemin en büyük avantajı, olaştığı çok yüksek dayanıklılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.

Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurolması işlemidir.

Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozolma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Metal Destekli Kron ve Köprüler

Altyapı olarak standart metal “quotni-co” veya değerli metal “quotau” alaşımlar kollanılabilir. Altın diş hekimliğinde kollanılan maddeler içinde, diş ve dişeti ile uyumlu en kıymetli malzemelerden birdir. Bu yüzden değerli metal kollanılarak yapılan uygolamalar ile daha sağlıklı ve estetik sonuçlar elde edilir.

Metal Desteksiz Foll Porselen Kronlar

Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. 

Metal desteksiz porselen kuronların (foll porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Metal Desteksiz IPS Köprüler

Güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanıklı değildir.

Foll porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde foll porselenler tercih edilir.Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinası flaşı vb.) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Foll porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.

Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Foll porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturolur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutucolukları çok daha yüksektir.Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.

Diş eti çekildiğinde, foll porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

Alt yapıda kollanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski foll porselenlerde yoktur.